rok 2023

V  roce 2023 čtenářské kluby pravidelně navštěvovalo 59 dětí, 37 dětí z prvního stupně a 22 z druhého stupně. Rozděleny byly do pěti skupin. Tři dny v týdnu – v pondělí, ve středu a v pátek – probíhaly pravidelné schůzky všech pěti skupin.

Hlavní náplní schůzek jsou tři základní pilíře - číst si samostatně po předem zadanou dobu, sdílet zážitky ze čtení a odcházet domů s rozečtenou knihou. Knihy si děti půjčují přímo v knihovně, někteří si nosí své vlastní. I letos se podařilo každého člena klubu obdarovat knihou, kterou si děti opět měly možnost samostatně vybrat při návštěvě knihkupectví Luxor v Mladé Boleslavi. Ti starší knihu vybírali během výletu na knižní veletrh Svět knihy.

Děti jsou sice rozdělené do skupin, ale snažíme se o jejich vzájemnou spolupráci. Letos jsme společně vytvořili klubové literární pexeso. Každý člen klubu měl možnost nakreslit dvojici obrázků s vlastní oblíbenou literární postavou. Obrázky jsme následně naskenovali, zatavili a rovnou i otestovali. Podařilo se nám tak vytvořit novou čtenářskou hru.

Před vánočními svátky jsme se ponořili do tvorby adventního kalendáře. Každá skupina k přiděleným dnům z kalendáře vybírala knižní tipy na zajímavé knihy, které by mohly zaujmout nejen členy klubu, ale i další návštěvníky knihovny. Všech 24 pomyslných okének adventního kalendáře bylo zaplněno nejen tipem na knihu, ale i krásnou ilustrací.

Proběhlo i oblíbené nocování v knihovně. Děti z prvního stupně mají možnost se k nocování v knihovně pročíst díky celoroční soutěži o Noc s Andersenem. Děti z druhého stupně již tuto možnost nemají, a tak místo toho probíhá nocování se čtenářským klubem. Třikrát po sobě se v únoru a v březnu otevřely ve večerních hodinách dveře knihovny, letos bylo třeba k potřebám na přespání přibalit i kostým oblíbené literární postavy (koupený či vlastnoručně vyrobený).

Celoroční práce v klubu byla odměněna nejen knihou, ale na závěr školního roku i čtenářským vysvědčením.

Olga Třísková

Příměstský tábor v knihovně

V druhém týdnu měsíce července se v naší dolnobousovské knihovně děly podivuhodné věci. Na první pohled sotva rozpoznatelné, ale na ten druhý si zkušený pozorovatel jistě všiml skupiny nezdolných trpaslíků. Příznivci čtení, totiž návštěvníci čtenářských klubů, se pustili do velkého knižního dobrodružství. Proměnili se na týden ve zlato chtivé trpaslíky a společně putovali v duchu klasického literárního díla J. R. R. Tolkiena s názvem Hobit k Osamělé hoře s cílem pokořit draka Šmaka.

Patnáct zapálených čtenářů se vyzbrojilo a ušilo si řádné trpasličí čepičky. Během týdne jsme zdolali četné výzvy, během kterých šlo někdy i o vlastní krk. Hned záhy naší výpravy jsme totiž padli do zajetí ve skřetích dolech. Museli jsme uhádnout Glumovy hádanky. Sotva jsme si mysleli, že jsme z nejhoršího venku, narazili jsme další den na hladové a krvelačné pavouky. I ty jsme přemohli, a navíc ještě dokázali rozluštit zprávu v trpasličích runách. Cesta nás pak zavedla za zvláštním tvorem tzv. Meddědem. Ten nám půjčil koně, kteří nám pomohli vystoupit na Osamělou horu. Drak byl naštěstí zrovna pryč, proto jsme rychlostí blesku hledali cestu, jak rozluštit kód k jeho pokladu. To se nám naštěstí v čas podařilo, a tak jsme se mohli v náš poslední den vydat do Luxoru v Mladé Boleslavi, jelikož drak Šmak si nenasyslil nic menšího než poukázky do našeho oblíbeného knihkupectví.

 

Mgr. Anna Mrkvičková

 

Příměstský tábor