Den pro dětskou knihu

30.11.2019 14:00

Pročtené odpoledne

Začátkem prosince se každoročně koná celostátní akce Den pro dětskou knihu. K tomuto datu se ve čtenářském klubu vždy váže nějaká akce, a ani letos jsme tradici neporušili. Protože víme, že čtenářství dětí je výrazně ovlivněno domácím prostředím, rozhodly se klubové tety Olga a Jana pozvat do knihovny i rodiče. Volba padla na předadventní sobotní odpoledne 30. listopadu. Malí čtenáři a čtenářky nám už v předstihu hlásili, že přijdou a jaké dobroty donesou. Vypadalo to, že se chystá něco velkého. Přípravy zabraly páteční odpoledne a podvečer, ale vyplatily se: V sobotu po obědě se na faru začaly trousit dvojice či trojice vybavené knížkami a mnozí i něčím k zakousnutí. Krátce po 14. hodině bylo podkroví téměř zaplněno.

V rámci uvítání jsme publikum krátce seznámily s historií klubu, vzpomněly si na naši spřízněnou duši knihkupeckou, paní Annu Novotnou z Mnichova Hradiště, a předestřely účastníkům plán akce. Nebyl složitý, šlo vlastně o to, provést rodiče dílnou čtení tak, jak ji týden co týden zažívají děti. A protože vždycky začínáme písničkou, pozvaly jsme na pódium klubové děti a všichni společně jsme zazpívali "Vzhůru na palubu." Následně každý dostal pracovní list a instrukce k němu a mohli jsme si zalézt do čtenářských koutků, vždycky rodič a dítě společně. Protože nás bylo hodně, četlo se po celé knihovně i v podkroví. Všichni vydrželi číst více než plánovanou čtvrthodinku a pak začali vypisovat část, která je nějak zaujala. Do druhého sloupce okomentovali, proč vypsali zrovna tohle. A pak si list vyměnili v rámci rodiny a přidali svůj komentář do třetího sloupce (této metodě se říká trojitý deník, je to rozšíření deníku podvojného). Někteří si komentované sloupce velmi užívali a výměna proběhla vícekrát.

Pro reflexi jsme zvolily pohybovou hru, abychom se v krátkém čase dozvěděly od všech čtenářů, jak se jim ve čtení dařilo a jaké prožitky si odnášejí. Poté byla ukončena hlavní část akce, následovaly debaty v kroužcích, prohlížení knihovny a také byla možnost nakoupit knihy z nakladatelství Albatros v infocentru (díky Honzovi a Petře Černohorským, kteří se ujali prodeje knih).

Mnozí dostali chuť v započatém čtení pokračovat a půjčili si knihy domů. Nejen děti, ale i rodiče - a my, klubové tety, máme radost, že se nám rozečítání Bousova a okolí daří. Letošní Den pro dětskou knihu jsme nemohli oslavit lépe.